Sandvik Coromant AA2B05-40 19 051 MAS-BT 403 to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant AA3B05-50 25 051 CAT-V to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant AA3B05-50 25 051 CAT-V to arbor adaptor
Previous
R 3 033,70
inc. vat
In stock
SKU
5721128
CAT-V to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CAT-V to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 69.85mm |
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.6mm |
| BD - Body Diameter | 69.8mm |
| LB - Body Length | 82.6mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 65Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120001/min |
| WT - Weight Of Item | 4.53kg |
| OAL - Overall Length | 203.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 101.6mm |
| ORDCODE | AA3B05-50 25 101 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG37_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 1"-8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:40:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | ASME B5.50 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TR-V13JBR 12B CoroTurn™ TR shank tool for turningR 2 226,40 inc. vat -
Sandvik Coromant TR-V13JBL 3225P CoroTurn™ TR shank tool for turningR 2 559,90 inc. vat
Write Your Own Review