Sandvik Coromant RA215.64-12M19-6012 U-Max™ chamfer milling cutter
Next
Sandvik Coromant A316-12CM600-05045G 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for chamfer milling
Previous
Sandvik Coromant A316-12CM600-05045G 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for chamfer milling
Previous
R 4 651,75
inc. vat
In stock
SKU
5740208
U-Max® chamfer milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
U-Max® chamfer milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 102mm |
| BD - Body Diameter | 17.4mm |
| LB - Body Length | 27.7mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 208451/min |
| WT - Weight Of Item | 0.4kg |
| OAL - Overall Length | 115mm |
| OHX - Maximum Overhang | 27.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 17.15mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25.796875mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 7.86mm |
| DC - Cutting Diameter | 18.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 27.13mm |
| ORDCODE | RA215.64-12M19-4512 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-11-14 03:34:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_NU1204_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | SPMT 12 04 08-WL |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TCMW090204FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turningR 1 881,40 inc. vat -
Sandvik Coromant TCMW16T308FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 270,10 inc. vat -
Sandvik Coromant VCMW160408FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 673,75 inc. vat -
Sandvik Coromant VCMW110204FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 538,05 inc. vat -
Sandvik Coromant TCMW110204FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turningR 1 881,40 inc. vat -
Sandvik Coromant DCMW11T308FP CD05 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 359,80 inc. vat
Write Your Own Review