Sandvik Coromant 150.23 0635 08E 670 T-Max™ insert for grooving
Next
Sandvik Coromant 150.23 0476 24E 670 T-Max™ insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant 150.23 0476 24E 670 T-Max™ insert for profiling
Previous
R 1 175,30
inc. vat
In stock
SKU
5757125
T-Max® insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.7g |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| RE - Corner Radius | 2.375mm |
| Insert Thickness | 4.74mm |
| CW - Cutting Width | 4.75mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.025mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.025mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| ORDCODE | 150.23 0476 24T01020670 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 11:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 2 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CA2_1 |
| Grade | 670 |
| SUBSTRATE | CR |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | T |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1650C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1270C4-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 879,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1600L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1600L20-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1600L20-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 095,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1600L20-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 470,40 inc. vat
Write Your Own Review