Sandvik Coromant 190.1-38 12 00 235 Insert for bar peeling
Next
Sandvik Coromant TR-VB1308-F 2025 CoroTurn™ TR insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TR-VB1308-F 2025 CoroTurn™ TR insert for turning
Previous
R 2 176,95
inc. vat
Out of stock
SKU
5757583
Insert for bar peeling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for bar peeling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.17kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 38.1mm |
| RE - Corner Radius | 19.05mm |
| Insert Thickness | 12.7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 12.7mm |
| ORDCODE | 190.1-38 12 00 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:42:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 38 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TE3812_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review