Sandvik Coromant 254RG-16CC01-160 1135 CoroThread™ 266 insert for grooving
Next
Sandvik Coromant 254RG-16CC01-110 1135 CoroThread™ 266 insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant 254RG-16CC01-110 1135 CoroThread™ 266 insert for grooving
Previous
R 422,05
inc. vat
In stock
SKU
5961303
CoroThread® 266 insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.2g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| CW - Cutting Width | 1.3mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0.05mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.13mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.08mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.08mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 1.6mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.08mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | 254RG-16CC01-130 1135 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:11:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCC16R_1 |
| Grade | 1135 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review