Sandvik Coromant 266RFG-244E CoroThread™ 266 shank tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RFG-204D CoroThread™ 266 shank tool for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RFG-204D CoroThread™ 266 shank tool for thread turning
Previous
R 3 839,85
inc. vat
In stock
SKU
5757791
CoroThread® 266 shank tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 shank tool for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| TQ - Torque | 7.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.137kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 36.96mm |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 38.1mm |
| HF - Functional Height | 31.75mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -10deg |
| LAMS - Inclination Angle | -1deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| Insert Thickness | 7mm |
| H - Shank Height | 31.75mm |
| B - Shank Width | 31.75mm |
| ALP - Axial Clearance Angle | -10deg |
| THCA - Thread Helix Correction Angle | 1deg |
| ORDCODE | 266RFG-205D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:59:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TCE27L_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 266.RG-27.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 27 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C4-T-10-038 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-P-10-095 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 399,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-T-08-036 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-08-088 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 772,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C3-T-08-036 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 9 017,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-P-08-085 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 399,30 inc. vat
Write Your Own Review