Sandvik Coromant 266RG-22UN01A070M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RG-22UN01A060M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RG-22UN01A060M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 1 079,85
inc. vat
In stock
SKU
5758234
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.79mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.11mm |
| TPI - Threads Per Inch | 11.5 |
| PDX - Profile Distance Ex | 3.4mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.67mm |
| TG - Taper Gradient | 0.03125 |
| ORDCODE | 266RG-22NT02A115E 1020 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:08:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ANSI B.1.20.1-1983 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCE22R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | NPT60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | EXT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review