Sandvik Coromant 266RL-22V381A0402E 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RL-22UN01A050M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RL-22UN01A050M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 1 267,30
inc. vat
In stock
SKU
5758080
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 25g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| Insert Thickness | 7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.5mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 4.35mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.62mm |
| TPI - Threads Per Inch | 4 |
| PDX - Profile Distance Ex | 2.9mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.92mm |
| TG - Taper Gradient | 0.125 |
| ORDCODE | 266RG-27V501A0403E 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 07:01:00.000 |
| STDNO - Standard Number | API SPEC. 7 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 27 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCE27R_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | APF60V503 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | EXT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A392.R8.05-25 020 R8 (Bridgeport) to arbor adaptorR 2 562,20 inc. vat -
Sandvik Coromant A392.R8.05-19 020 R8 (Bridgeport) to arbor adaptorR 2 562,20 inc. vat
Write Your Own Review