Sandvik Coromant 266LKF-D12-3-R CoroThread™ 266 boring bar for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266LKF-D16-3-R CoroThread™ 266 boring bar for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266LKF-D16-3-R CoroThread™ 266 boring bar for thread turning
Previous
R 3 573,05
inc. vat
In stock
SKU
5856083
CoroThread® 266 boring bar for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 boring bar for thread turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 254mm |
| BD - Body Diameter | 19.05mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.495kg |
| OAL - Overall Length | 254mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.15mm |
| LSC - Clamping Length | 196.85mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 24.892mm |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 28.956mm |
| WF - Functional Width | 13.9954mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -15deg |
| LAMS - Inclination Angle | -1deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| LU - Usable Length | 57.15mm |
| ALP - Axial Clearance Angle | -15deg |
| THCA - Thread Helix Correction Angle | 1deg |
| ORDCODE | 266RKF-D12-3-R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:06:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TCI16L_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 266.RL-16.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review