Sandvik Coromant 266RL-16NT01A080M 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RL-16MM01A250M 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RL-16MM01A250M 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 469,20
inc. vat
In stock
SKU
5781978
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.92mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.19mm |
| TP - Thread Pitch | 3mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 1.8mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.3mm |
| ORDCODE | 266RL-16MM01A300M 1135 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 11:56:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO 965-1998 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI16R_1 |
| Grade | 1135 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | M60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 6 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A12M-SDXCR 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDXCL 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDXCR 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDXCL 3-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDXCR 3-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat
Write Your Own Review