Sandvik Coromant 266RL-22AC01F050E 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RG-16UN02A160M 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RG-16UN02A160M 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 887,80
inc. vat
In stock
SKU
5757950
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.012kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 7.77mm |
| HB - Thread Height Difference | 4.28mm |
| CF - Spot Chamfer | 2.21mm |
| TPI - Threads Per Inch | 4 |
| PDX - Profile Distance Ex | 2.4mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0.868mm |
| ORDCODE | 266RL-22AC01F040E 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 11:38:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ANSI B1.5-1988 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI22R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| THFT - Thread Form Type | AC29 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | 2G |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C4-P-12-135 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 11 823,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-06-088 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 763,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-P-12-185 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 950,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-103 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 512,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-P-20-160 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 386,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C4-P-12-100 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 11 260,80 inc. vat
Write Your Own Review