Sandvik Coromant 266RL-16MM01A100M 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RG-22V381A0403E 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RG-22V381A0403E 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 1 072,95
inc. vat
In stock
SKU
5758023
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.59mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.16mm |
| TP - Thread Pitch | 2.5mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 3.5mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.93mm |
| ORDCODE | 266RL-22MM02A250E 1020 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:07:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO 965-1998 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI22R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | M60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 6 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DRSNL-35060-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDUNR-35060-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-MWLNR-27140-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-MTJNR-35060-22 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DDUNR-35060-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-MWLNR-22110-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 6 169,75 inc. vat
Write Your Own Review