Sandvik Coromant 266RL-22RD01A100E 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RL-22WH01A045M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RL-22WH01A045M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 710,70
inc. vat
In stock
SKU
5758068
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 4.03mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.76mm |
| TPI - Threads Per Inch | 5 |
| PDX - Profile Distance Ex | 2.5mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.35mm |
| ORDCODE | 266RL-22WH01A050M 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 11:40:00.000 |
| STDNO - Standard Number | BS-84-1957 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI22R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | WH55 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | CLASSA |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216-12T08 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 5 807,50 inc. vat
Write Your Own Review