Sandvik Coromant 266RG-22WH01A070M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RL-22WH01A070M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RL-22WH01A070M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 1 079,85
inc. vat
In stock
SKU
5758072
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.83mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.33mm |
| TPI - Threads Per Inch | 11 |
| PDX - Profile Distance Ex | 3.4mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.834mm |
| ORDCODE | 266RL-22WH02A110E 1020 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:07:00.000 |
| STDNO - Standard Number | BS-84-1957 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI22R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | WH55 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | CLASSA |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2950L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2900C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000L32-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3000C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat
Write Your Own Review