Sandvik Coromant 392.55514-4025070 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant 392.55505C4027045 BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant 392.55505C4027045 BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptor
Previous
R 5 620,05
inc. vat
In stock
SKU
6078803
BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44.45mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| BD - Body Diameter | 78mm |
| LB - Body Length | 50mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 180Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 180001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.936kg |
| OAL - Overall Length | 118.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| ORDCODE | 392.55505C4032050 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG57BP_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M16 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-16 07:38:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT (BIG-PLUS) |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 870-2600-26LX125-8 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 12 284,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 870-2600-26LX125-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 314,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 870-2600-26L32-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 314,35 inc. vat
Write Your Own Review