Sandvik Coromant I50-QC-C5-095 ISO 7388-1 to Coromant Capto™ adaptor with Quick change
Next
Sandvik Coromant 5549 201-131 Pressure disc for arbor with driving screws
Previous
Sandvik Coromant 5549 201-131 Pressure disc for arbor with driving screws
Previous
R 19 763,90
inc. vat
Out of stock
SKU
6899170
Pressure disc for arbor with driving screws
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Pressure disc for arbor with driving screws
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 15mm |
| BD - Body Diameter | 185mm |
| LB - Body Length | 11.6mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| WT - Weight Of Item | 4.6kg |
| OAL - Overall Length | 29mm |
| OHX - Maximum Overhang | 15mm |
| LSC - Clamping Length | 2.4mm |
| DBC - Diameter Bolt Circle | 63mm |
| ORDCODE | 5549 201-171 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1B1_S1500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDAC24_C0Y38_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-25 15:52:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | B |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
Write Your Own Review