Sandvik Coromant 570-25L123F15B CoroCut™ 1-2 head for grooving
Next
Sandvik Coromant 570-25L123D12B CoroCut™ 1-2 head for grooving
Previous
Sandvik Coromant 570-25L123D12B CoroCut™ 1-2 head for grooving
Previous
R 2 190,75
inc. vat
In stock
SKU
5764447
CoroCut® 1-2 head for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 head for grooving
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 14mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| WT - Weight Of Item | 69g |
| OAL - Overall Length | 17.9mm |
| OHX - Maximum Overhang | 13mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 139mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 33.85mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 15mm |
| ORDCODE | 570-25L123E15B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 5 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:57:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCE2_4 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | N123E2-0200- GM |
| SSC - Insert Seat Size Code | E |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNL-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-16HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNR-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PDJNL-55080-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 245,50 inc. vat
Write Your Own Review