Sandvik Coromant 570-32LF-2525 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-32LF-20 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-32LF-20 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 2 553,00
inc. vat
In stock
SKU
5764509
Rectangular shank to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 97.65mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 8.8Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.399kg |
| OAL - Overall Length | 113.65mm |
| OHX - Maximum Overhang | 29mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 18mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| LPR - Protruding Length | 113.65mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| ORDCODE | 570-32LF-2020 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSA1_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-09 08:06:00.000 |
| Hand | L |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review