Sandvik Coromant 570-32NG-2020 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-32NG-16 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-32NG-16 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 3 574,20
inc. vat
In stock
SKU
5764650
Rectangular shank to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 159.8mm |
| TQ - Torque | 8.8Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.281kg |
| OAL - Overall Length | 159.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 15.875mm |
| HF - Functional Height | 31.75mm |
| H - Shank Height | 31.75mm |
| LPR - Protruding Length | 159.8mm |
| B - Shank Width | 31.75mm |
| OAH - Overall Height | 47.9mm |
| ORDCODE | 570-32NG-20 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2020_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-11-17 10:04:00.000 |
| Hand | N |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review