Sandvik Coromant 570-32R151.3-024A25 T-Max™ Q-Cut head for face grooving
Next
Sandvik Coromant 570-32R123G15B054A CoroCut™ 1-2 head for face grooving
Previous
Sandvik Coromant 570-32R123G15B054A CoroCut™ 1-2 head for face grooving
Previous
R 4 289,50
inc. vat
In stock
SKU
5765008
T-Max® Q-Cut head for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut head for face grooving
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 18mm |
| TQ - Torque | 4Nm |
| WT - Weight Of Item | 167g |
| OAL - Overall Length | 33.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 18mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 41.1mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 6.106mm |
| LPR - Protruding Length | 30mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 10.7mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 35mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 45mm |
| ORDCODE | 570-32R151.3-023B50 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-01 01:08:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB3F50_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N151.3-600-50- 7G |
| SSC - Insert Seat Size Code | 50 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review