Sandvik Coromant 570-3C 60 620 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-3C 50 660 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-3C 50 660 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 36 264,10
inc. vat
In stock
SKU
5764494
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 330mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 330mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.25kg |
| OAL - Overall Length | 330mm |
| OHX - Maximum Overhang | 230mm |
| LSC - Clamping Length | 175mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 155mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 330mm |
| ORDCODE | 570-3C 25 330 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:20:00.000 |
| Hand | N |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/4-19 |
| DPC - Damping Property | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | True |
Write Your Own Review