Sandvik Coromant 570-80 23-40L CoroTurn™ SL quick change to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-80 20 20-40R CoroTurn™ SL quick change to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-80 20 20-40R CoroTurn™ SL quick change to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 10 294,80
inc. vat
In stock
SKU
5765041
CoroTurn® SL quick change to rectangular shank adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® SL quick change to rectangular shank adaptor
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 20mm |
| TQ - Torque | 20Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.783kg |
| OAL - Overall Length | 40mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 20mm |
| WF - Functional Width | 38.5mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| H - Shank Height | 37.5mm |
| LPR - Protruding Length | 40mm |
| OAH - Overall Height | 56mm |
| OAW - Overall Width | 77mm |
| ORDCODE | 570-80 20 2020R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDQB_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-19 18:06:00.000 |
| Hand | L |
| CCONWS - Workpiece Side Connection Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review