Sandvik Coromant 930-C5-HD-20-082 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Next
Sandvik Coromant 392.410EH-50 25 057 HSK to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant 392.410EH-50 25 057 HSK to Coromant EH adaptor
Previous
R 9 017,15
inc. vat
In stock
SKU
6255450
Coromant Capto® to CoroChuck™ 930
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroChuck™ 930
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 84mm |
| BD - Body Diameter | 55mm |
| LB - Body Length | 84mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 10Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 390001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.197kg |
| OAL - Overall Length | 108mm |
| OHX - Maximum Overhang | 84mm |
| LSC - Clamping Length | 51mm |
| OHN - Minimum Overhang | 84mm |
| ORDCODE | 930-C4-HD-20-084 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLH_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:05:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D4200C6-03M1 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1562C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 408,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1687C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4300C6-03M1 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4200C5-03M1 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4300C5-03M1 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat
Write Your Own Review