Sandvik Coromant 930-C6-S-25-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Next
Sandvik Coromant 930-C8-HD-A31-085 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
Sandvik Coromant 930-C8-HD-A31-085 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
R 10 511,00
inc. vat
In stock
SKU
7105367
Coromant Capto® to CoroChuck™ 930
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroChuck™ 930
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 91mm |
| BD - Body Diameter | 50mm |
| LB - Body Length | 91mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 8Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 280001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.196kg |
| OAL - Overall Length | 121mm |
| OHX - Maximum Overhang | 91mm |
| LSC - Clamping Length | 57mm |
| OHN - Minimum Overhang | 91mm |
| ORDCODE | 930-C5-S-25-091 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLH_G2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:17:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-203R63-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 25 030,90 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-203R63-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 29 648,15 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-203R63-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 36 939,15 inc. vat
Write Your Own Review