Sandvik Coromant 930-C8-P-20-165 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Next
Sandvik Coromant 930-C8-P-12-155 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
Sandvik Coromant 930-C8-P-12-155 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930
Previous
R 18 768,00
inc. vat
In stock
SKU
6255490
Coromant Capto® to CoroChuck™ 930
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroChuck™ 930
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 205mm |
| BD - Body Diameter | 80mm |
| LB - Body Length | 205mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 8Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.49kg |
| OAL - Overall Length | 253mm |
| OHX - Maximum Overhang | 205mm |
| LSC - Clamping Length | 46mm |
| OHN - Minimum Overhang | 159mm |
| ORDCODE | 930-C8-P-12-205 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLH_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-01 10:17:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32R151.21-32-40 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 124,05 inc. vat
Write Your Own Review