Sandvik Coromant A10R-SDUPR 2-ERX CoroTurn™ 111 boring bar for back boring
Next
Sandvik Coromant A20S-SDUCR 07-ERX CoroTurn™ 107 boring bar for back boring
Previous
Sandvik Coromant A20S-SDUCR 07-ERX CoroTurn™ 107 boring bar for back boring
Previous
R 2 190,75
inc. vat
In stock
SKU
5721357
CoroTurn® 111 boring bar for back boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 111 boring bar for back boring
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.875mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 203.2mm |
| BD - Body Diameter | 15.875mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.255kg |
| OAL - Overall Length | 215.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63.5mm |
| LSC - Clamping Length | 179.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 21.6mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 23.8125mm |
| WF - Functional Width | 12.3444mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 6deg |
| LAMS - Inclination Angle | 1deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.396875mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| H - Shank Height | 14.2748mm |
| LPR - Protruding Length | 215.3mm |
| ORDCODE | A10R-SDUPR 2-EX |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_R6250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 14:37:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DP0702_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DPMT 07 02 04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MF80-R063Q22-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 10 720,30 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R100Q32-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 15 261,65 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R080Q27-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 12 612,05 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-R080Q27-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 14 125,45 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR127R38-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR127R38-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 21 062,25 inc. vat
Write Your Own Review