Sandvik Coromant A16R-SDUCR 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
Previous
SKU
CoroTurn® 107 boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 200mm |
| BD - Body Diameter | 16mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.262kg |
| OAL - Overall Length | 200mm |
| OHX - Maximum Overhang | 64mm |
| LSC - Clamping Length | 176mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 20mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 24mm |
| WF - Functional Width | 11mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -4.345deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |