Sandvik Coromant A16T-DDUNL 3 T-Max™ P boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant A16T-SDQCL 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant A16T-SDQCL 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
R 4 739,15
inc. vat
In stock
SKU
5727601
T-Max® P boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 304.8mm |
| BD - Body Diameter | 25.4mm |
| TQ - Torque | 3.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.989kg |
| OAL - Overall Length | 304.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 101.6mm |
| LSC - Clamping Length | 268.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 32.512mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 38.1mm |
| WF - Functional Width | 16.256mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -12deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 23mm |
| ORDCODE | A16T-DCLNR 4 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-14 13:26:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CN1204_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CNMG 12 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review