Sandvik Coromant A2B05-40 40 070 MAS-BT 403 to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant A2B05-40 32 065 MAS-BT 403 to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant A2B05-40 32 065 MAS-BT 403 to arbor adaptor
Previous
R 1 683,60
inc. vat
In stock
SKU
5721631
ISO 7388-1 to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
ISO 7388-1 to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44.45mm |
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 35mm |
| BD - Body Diameter | 63.5mm |
| LB - Body Length | 35mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 22Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 180001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.036kg |
| OAL - Overall Length | 103.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 35mm |
| ORDCODE | A1B05-40 16 035 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG17_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_G1600_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M16 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:22:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review