Sandvik Coromant A1B14-40 16 070 ISO 7388-1 to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant A1B14-50 25 070 ISO 7388-1 to ER collet chuck
Previous
Sandvik Coromant A1B14-50 25 070 ISO 7388-1 to ER collet chuck
Previous
R 2 534,60
inc. vat
In stock
SKU
5721870
ISO 7388-1 to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
ISO 7388-1 to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 25mm |
| DCON - Connection Diameter | 26mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 88.34mm |
| BD - Body Diameter | 97.45mm |
| LB - Body Length | 100mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 120001/min |
| WT - Weight Of Item | 3.453kg |
| OAL - Overall Length | 201.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 88.34mm |
| ORDCODE | A1B14-50 25 100 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG17_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M24 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 16:58:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | DIN69871 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A16T-SCLCR 4 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 3 052,10 inc. vat
Write Your Own Review