Sandvik Coromant A16R-SVUBR 11-EB1 CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant A16R-SVUBL 11-ERB1 CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant A16R-SVUBL 11-ERB1 CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
R 2 655,35
inc. vat
In stock
SKU
5721968
CoroTurn® 107 boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 150mm |
| BD - Body Diameter | 20mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.294kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 80mm |
| LSC - Clamping Length | 120mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 25mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 30mm |
| WF - Functional Width | 9mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8mm |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 2.78mm |
| ORDCODE | A20M-SRXDR 08-R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 14:59:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD0828_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-0828.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review