Sandvik Coromant A392.54505C4025055 BIG-PLUS CAT-V to arbor adaptor
Next
Sandvik Coromant 392.55523-4040110 BIG-PLUS MAS-BT to Weldon / ISO 9766 adaptor
Previous
Sandvik Coromant 392.55523-4040110 BIG-PLUS MAS-BT to Weldon / ISO 9766 adaptor
Previous
R 5 621,20
inc. vat
Out of stock
SKU
6078825
BIG-PLUS CAT-V to arbor adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS CAT-V to arbor adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44.45mm |
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| BD - Body Diameter | 63.5mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 25Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 180001/min |
| WT - Weight Of Item | 1096g |
| OAL - Overall Length | 108.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| ORDCODE | A392.54505C4019040 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG37BP_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_FDA1AB1_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 5/8"-11 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-18 05:23:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | ASME B5.50 (BIG-PLUS) |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review