Sandvik Coromant A393.14-19 16 182 Cylindrical shank to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant A570-2C D24 11-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant A570-2C D24 11-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 3 462,65
inc. vat
In stock
SKU
5722943
Cylindrical shank to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 16mm |
| DCON - Connection Diameter | 17mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 165.5mm |
| BD - Body Diameter | 22mm |
| LB - Body Length | 177mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.8Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.169kg |
| OAL - Overall Length | 177mm |
| OHX - Maximum Overhang | 119.5mm |
| LSC - Clamping Length | 136mm |
| ORDCODE | A393.14-13 16 182 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R5000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:31:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review