Sandvik Coromant A40V-DDUNL 4 T-Max™ P boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant A40V-MWLNR 08 T-Max™ P boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant A40V-MWLNR 08 T-Max™ P boring bar for turning
Previous
R 7 665,90
inc. vat
Out of stock
SKU
5722761
T-Max® P boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 63.5mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 400.05mm |
| BD - Body Diameter | 63.5mm |
| TQ - Torque | 6.4Nm |
| WT - Weight Of Item | 8.904kg |
| OAL - Overall Length | 400.05mm |
| OHX - Maximum Overhang | 254mm |
| LSC - Clamping Length | 350.3mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 77mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 95.25mm |
| WF - Functional Width | 38.887mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -11deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 1.190625mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| H - Shank Height | 60.3mm |
| ORDCODE | A40V-DCLNR 5 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 23:06:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CN1606_3 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CNMG 16 06 12 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D2000LX38-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 865,05 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D2000LX38-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 14 794,75 inc. vat
Write Your Own Review