Sandvik Coromant BP-750030 235 T-Max™ insert for grooving
Next
R 731,40
inc. vat
In stock
SKU
5722880
T-Max® insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 13.1g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.7752mm |
| CW - Cutting Width | 15.875mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.025mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.025mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.762mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.762mm |
| ORDCODE | A450-009110N37-1 235 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 09:21:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12.7 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CJN0376_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review