Sandvik Coromant A570-2C D16 10-25 CR Cylindrical shank to CoroTurn™ SL solid carbide adaptor
Next
Sandvik Coromant A570-2C D12 08-20 CR Cylindrical shank to CoroTurn™ SL solid carbide adaptor
Previous
Sandvik Coromant A570-2C D12 08-20 CR Cylindrical shank to CoroTurn™ SL solid carbide adaptor
Previous
R 8 690,55
inc. vat
In stock
SKU
5722915
Cylindrical shank to CoroTurn® SL adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL adaptor
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 182.88mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 182.88mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 606g |
| OAL - Overall Length | 182.88mm |
| OHX - Maximum Overhang | 81.6mm |
| LSC - Clamping Length | 122mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 0mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| H - Shank Height | 23.114mm |
| LPR - Protruding Length | 182.88mm |
| ORDCODE | A570-2C D16 07-25 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 9 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 08:35:00.000 |
| Hand | N |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/4-19 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review