Sandvik Coromant A570-3C D24 15-32 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant A570-3C D40 26-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant A570-3C D40 26-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 68 720,55
inc. vat
In stock
SKU
5723013
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 857.5mm |
| BD - Body Diameter | 63.5mm |
| LB - Body Length | 857.5mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 23.81kg |
| OAL - Overall Length | 857.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 602mm |
| LSC - Clamping Length | 468mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 388mm |
| WF - Functional Width | 11.8mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 857.5mm |
| ORDCODE | A570-3C D40 34-40 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S2500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:18:00.000 |
| Hand | N |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 3/4-14 |
| DPC - Damping Property | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 870-2600-26L32-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 314,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 870-2600-26LX125-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 10 314,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 870-2600-26LX125-8 CoroDrill® 870 exchangeable tip drillR 12 284,30 inc. vat
Write Your Own Review