Sandvik Coromant A570-4C D28 15-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant A570-3C D28 17-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant A570-3C D28 17-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Previous
R 552 621,00
inc. vat
Out of stock
SKU
5723670
Cylindrical shank to CoroTurn® SL quick change damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL quick change damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 2400mm |
| BD - Body Diameter | 152.4mm |
| LB - Body Length | 2400mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 50Nm |
| WT - Weight Of Item | 263kg |
| OAL - Overall Length | 2426.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 1455mm |
| LSC - Clamping Length | 1900mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 1005mm |
| WF - Functional Width | 35mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 2400mm |
| ADJLN - Minimum Adjustment Limit | 0mm |
| ADJLX - Maximum Adjustment Limit | 19mm |
| ORDCODE | A570-3C D96 95R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S6000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDQ_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-26 14:04:00.000 |
| Hand | R |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 3/4-14 |
| DPC - Damping Property | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| ADJBY - Adjustability | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 254RKF-16-16 CoroThread™ 266 boring bar for groovingR 2 786,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 254LKF-16-16 CoroThread™ 266 boring bar for groovingR 2 786,45 inc. vat
Write Your Own Review