Sandvik Coromant AA3B14-40 16 105 CAT-V to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant AA3B20-50 19 197 CAT-V to Weldon adaptor
Previous
Sandvik Coromant AA3B20-50 19 197 CAT-V to Weldon adaptor
Previous
R 2 202,25
inc. vat
In stock
SKU
5721237
CAT-V to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CAT-V to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44.45mm |
| DCON - Connection Diameter | 17mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 53mm |
| BD - Body Diameter | 27.74mm |
| LB - Body Length | 47.55mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 180001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.997kg |
| OAL - Overall Length | 134.94mm |
| OHX - Maximum Overhang | 53mm |
| ORDCODE | AA3B14-40 16 067 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG37_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 5/8"-11 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-26 10:19:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | ASME B5.50 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review