LOCTITE SI 595 310 ml -Gasketing
Next
LOCTITE NS 5109 200 g -Gasketing
Previous
LOCTITE NS 5109 200 g -Gasketing
Previous
Special Price
R 1 213,22
inc. vat
Regular Price
R 1 427,31
inc. vat
In stock
SKU
LOCF000430
LOCTITE SI 5970 Black 300ml Gasketing - very good oil resistance. Ideal for use where high vibration or flexing occurs.
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Known as Loctite 5970 Flange Sealant, RTV Silicone
LOCTITE SI 5970 is a silicone sealant and cures on exposure to moisture in the air to form a tough rubber gasket. The product is designed primarily for flexible flange sealing. It is ideally used where high vibration or flexing occurs. It is tack-free after just 25 min. The product can be used on machined or cast surfaces, metal, plastic or painted parts.
- Replacement for cork and paper cut gaskets on flanges and stamped sheet metal covers
- Can be used with plastic and painted parts
- Tack-free after 25 min.
- Ideal for use where high vibration or flexing occurs
LOCTITE SI 5970 provides superior flexibility and adhesion. Provides instant seal. Excellent fluid resistance. Non-corrosive. Non-oxime. Low odor. Low volatility. Black in color.
| Pack Size | 300ml |
|---|
| Extrusion Rate | 60.0 g/min. |
| Key Characteristics | Oil Resistance: Excellent Oil Resistance |
| Operating Temperature | -55.0 - 200.0 °C (-65.0 - 400.0 °F ) |
| Substrates | Metal, Plastic |
| Tack Free Time | 25.0 min. |
| Technology | Silicone |
| Chemical Type | Alkoxy silicone |
| Appearance (uncured) | Black paste |
| Components | One component - requires no mixing |
| Thixotropic | Reduced migration of liquid product after application to substrate |
| Cure | Room temperature vulcanizing (RTV) |
| Application | Gasketing |
| Specific Benefits | Excellent resistance to automotive engine oils |
More from Loctite Adhesives
-
LOCTITE 496 20 g -Instant BondingSpecial Price R 335,16 inc. vat Regular Price R 394,30 inc. vat -
LOCTITE 55 50m -Thread SealingSpecial Price R 208,30 inc. vat Regular Price R 245,05 inc. vat -
LOCTITE 542 50 ml -Thread SealingSpecial Price R 750,88 inc. vat Regular Price R 883,38 inc. vat -
LOCTITE 572 50 ml -Thread SealingSpecial Price R 780,91 inc. vat Regular Price R 918,72 inc. vat -
LOCTITE AA 330 -50 ml -Structural BondingSpecial Price R 780,91 inc. vat Regular Price R 918,72 inc. vat -
LOCTITE 572 250 ml -Thread SealingSpecial Price R 2 510,08 inc. vat Regular Price R 2 953,04 inc. vat
Write Your Own Review