LOCTITE 435 20 g -Instant Bonding
Previous
LOCTITE 454 20g Instant Bonding - a general purpose, non-drip gel, instant adhesive that is ideal for vertical surfaces and overhead applications.
LOCTITE 454 is an instant adhesive designed for the assembly of difficult-to-bond materials which require uniform stress distribution and high tensile and/or shear strength. The product provides for the rapid bonding of a wide range of materials, including metals, plastics and elastomers. The gel consistency enables overhead and vertical application. LOCTITE 454 is also suited to bonding porous materials such as wood, paper, leather and fabric. Perfect for all quick repair jobs.
Your benefits
Universal instant adhesive gel
Will not drip or run
Non-wicking, specially suited to porous materials
Perfect for all quick repairs
Ideal for overhead application and vertical faces
Bonds similar or dissimilar substrate combinations of wood, metals, ceramics, most plastics
Technical Data
Fixture time: 5 – 10 sec.
Colour: colourless transparent
Viscosity in mPa·s: gel
Service temperature range: -40 °C to +120 °C
Pack sizes: 3g, 20g, 300g
| Pack Size | 20g |
|---|
| Color | Clear |
| Fixture Time, Steel | 45.0 sec. |
| Gap Fill | 0.25 mm |
| Key Characteristics | General Purpose |
| Operating Temperature | -40.0 - 120.0 °C (-40.0 - 250.0 °F ) |
| Physical Form | Gel |
| Shear Strength, Mild Steel (grit blasted) | 20.9 N/mm² (3030.0 psi ) |
| Technology | Cyanoacrylate |
| Chemical Type | Ethyl cyanoacrylate |
| Components | One part - requires no mixing |
| Viscosity | High, thixotropic |
| Cure | Humidity |
| Application | Bonding |
| Key Substrates | Metals , Plastics and Elastomers |
-
LOCTITE LB 767 - Anti Seize 450 gSpecial Price R 752,68 inc. vat Regular Price R 885,50 inc. vat -
LOCTITE LB 8021 - Silicone Lube Spray 400 mlSpecial Price R 153,40 inc. vat Regular Price R 180,47 inc. vat -
Loctite LB 8005 - Belt Dressing 400 mlSpecial Price R 208,56 inc. vat Regular Price R 245,38 inc. vat -
LOCTITE LB 8109 - Grease Spray 400 mlSpecial Price R 187,71 inc. vat Regular Price R 220,85 inc. vat -
LOCTITE LB 8201 - Multispray 400 mlSpecial Price R 99,34 inc. vat Regular Price R 116,86 inc. vat -
LOCTITE LB 8101 - Chain Lubricant 400 mlSpecial Price R 181,29 inc. vat Regular Price R 213,28 inc. vat