LOCTITE 620 is a high strength, high temperature resistant retaining compound.
LOCTITE 620 is designed for the bonding of cylindrical fitting parts. The product cures when confined in the absence of air between close-fitting metal surfaces and prevents loosening and leakage due to shock and vibration. Typical applications include locating pins in radiator assemblies, sleeves in pump housings and bearings in auto transmissions. Particularly suitable for applications where temperature resistance up to 200°C is required.
Your benefits
High temperature resistance
Ideal for retaining pins in radiator assemblies, sleeves in pump housings and bearings in auto transmissions
DVGW approval (EN 751-1): NG-5146AR0622
Technical Data
Diametrical clearance: Up to 0.2 mm
Service temperature range: -55°C to +230°C
Fixture time on steel: 80 min.
Pack sizes: 50ml, 250ml
| Pack Size | 50ml |
|---|
| Agency Approvals / Specifications | DVGW (EN 751-1): NG-5146AR0622 |
| Color | Green |
| Fixture Time | 60.0 min. |
| Gap Fill | 0.15 - 0.25 mm |
| Key Characteristics | Strength: High Strength, Cure Speed: Slow Cure, Temperature: High Temperature |
| Operating Temperature | -55.0 - 230.0 °C (-65.0 - 450.0 °F ) |
| Shear Strength, Steel | 26.0 N/mm² (3800.0 psi ) |
| Substrates | Metal: Steel |
| Viscosity | 8000.0 mPa·s (cP) |
| Technology | Acrylic |
| Chemical Type | Methacrylate ester |
| Appearance (uncured) | Green liquid |
| Viscosity | High |
| Cure | Anaerobic |
| Secondary Cure | Activator |
| Application | Retaining |
| Strength | Medium to High |
-
LOCTITE® MR GS1 Gasket SealantSpecial Price R 178,58 inc. vat Regular Price R 210,11 inc. vat -
LOCTITE 34A 40 g -Automotive RepairSpecial Price R 94,17 inc. vat Regular Price R 110,79 inc. vat -
LOCTITE 8VR LOCK NUT 6 ml -Automotive RepairSpecial Price R 84,44 inc. vat Regular Price R 99,34 inc. vat -
LOCTITE MR 5922 TB60ML EN/DESpecial Price R 130,36 inc. vat Regular Price R 153,36 inc. vat -
LOCTITE® MR 5923 450mlSpecial Price R 554,91 inc. vat Regular Price R 652,84 inc. vat -
LOCTITE LB1082 250 ml- Replaces 40D/17JSpecial Price R 147,69 inc. vat Regular Price R 173,77 inc. vat