Sandvik Coromant AE20-A25-CS-080 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant AE20-A19-SS-045 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant AE20-A19-SS-045 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 3 717,95
inc. vat
Out of stock
SKU
5721501
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| BD - Body Diameter | 18.4mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 5deg |
| TQ - Torque | 50Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 230001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.653kg |
| OAL - Overall Length | 152.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 101.4mm |
| LSC - Clamping Length | 112mm |
| ORDCODE | AE20-A25-CS-060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S1000_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_B0200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-23 23:06:00.000 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
Write Your Own Review