Sandvik Coromant AEH20-A18.7-SH-190 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant EH25-A24.7-SH-235 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant EH25-A24.7-SH-235 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 10 452,35
inc. vat
Out of stock
SKU
6854906
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9.15mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 120mm |
| BD - Body Diameter | 9.2mm |
| LB - Body Length | 120mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 12Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 190001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.185kg |
| OAL - Overall Length | 120mm |
| OHX - Maximum Overhang | 79mm |
| LSC - Clamping Length | 117mm |
| OHN - Minimum Overhang | 3mm |
| ORDCODE | AEH10-A09.2-SH-120 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F9200_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_B0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 5 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:27:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-125Q40-20M CoroMill™ 300 face milling cutterR 17 179,85 inc. vat
Write Your Own Review