Sandvik Coromant C4-EH16D-175 Coromant Capto™ to Coromant EH damped adaptor
Next
Sandvik Coromant AEH10-A09.2-SS-080 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant AEH10-A09.2-SS-080 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 4 526,40
inc. vat
In stock
SKU
6731080
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 18.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 110mm |
| BD - Body Diameter | 18.7mm |
| LB - Body Length | 110mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 50Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.331kg |
| OAL - Overall Length | 110mm |
| OHX - Maximum Overhang | 69mm |
| LSC - Clamping Length | 107mm |
| ORDCODE | AEH20-A18.7-SS-110 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1870_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_B0200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-02-09 14:21:00.000 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216F-25 60 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 964,20 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-25 60 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 777,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-30 70 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 2 221,80 inc. vat -
Sandvik Coromant R216F-08 24 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 099,40 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-32C3-070 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 10 239,60 inc. vat
Write Your Own Review