Sandvik Coromant C10-PSKNR-68110-25 T-Max™ P cutting unit for turning
Next
Sandvik Coromant C10-PSDNN-00110-25 T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C10-PSDNN-00110-25 T-Max™ P cutting unit for turning
Previous
R 6 319,25
inc. vat
In stock
SKU
6067805
T-Max® P cutting unit for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P cutting unit for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 72mm |
| DCON - Connection Diameter | 100mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 110mm |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 5.4kg |
| OAL - Overall Length | 176mm |
| OHX - Maximum Overhang | 110mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 75deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 10deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 68mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 2.38125mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| LPR - Protruding Length | 116mm |
| ORDCODE | C10-PSKNL-68110-25 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 6 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 17:23:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_SN2507_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | SNMG 25 07 24 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review