Sandvik Coromant C4-391.EH-10 026 Coromant Capto™ to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant C3-391.EH-10 026 Coromant Capto™ to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant C3-391.EH-10 026 Coromant Capto™ to Coromant EH adaptor
Previous
R 4 970,30
inc. vat
In stock
SKU
5850762
Coromant Capto® to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 11.6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 29mm |
| BD - Body Diameter | 32mm |
| LB - Body Length | 29mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 15Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 400001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.095kg |
| OAL - Overall Length | 48mm |
| OHX - Maximum Overhang | 29mm |
| ORDCODE | C3-391.EH-12 029 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS02_C0320_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0120_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-16 11:38:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PSKNR-55080-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-14 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSRNL-45080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-16 085 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-32 045 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-20 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat
Write Your Own Review