Sandvik Coromant C3-LC2030-41030M VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Next
Sandvik Coromant C3-LC2030-00060M VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
Sandvik Coromant C3-LC2030-00060M VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
R 23 259,90
inc. vat
In stock
SKU
5726980
VDI to Coromant Capto® clamping unit
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
VDI to Coromant Capto® clamping unit
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 41mm |
| TQ - Torque | 35Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.2kg |
| OAL - Overall Length | 115mm |
| OHX - Maximum Overhang | 41mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 20mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 60mm |
| OAH - Overall Height | 57mm |
| OAW - Overall Width | 74mm |
| HRY - Lowest Point From Reference Plain | 30mm |
| HTB - Body Height | 38mm |
| ORDCODE | C3-LC2030-41020M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_ZYV01A_C0300_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS02_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 6 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-01 14:17:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| Hand | L |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review