Sandvik Coromant C5-390.55-30 080 MAS-BT 403 to Coromant Capto™ adaptor
Next
Sandvik Coromant A392.54505C4038060M BIG-PLUS CAT-V to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant A392.54505C4038060M BIG-PLUS CAT-V to arbor adaptor
Previous
R 5 252,05
inc. vat
In stock
SKU
6228967
MAS-BT 403 to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
MAS-BT 403 to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| BD - Body Diameter | 46mm |
| LB - Body Length | 60mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 55Nm |
| WT - Weight Of Item | 646g |
| OAL - Overall Length | 108.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| ORDCODE | C4-390.55-30 060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG51_C0300_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M12 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-12 12:47:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review