Sandvik Coromant C4-391.14-16 070 Coromant Capto™ to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant C4-391.10-27 025 Coromant Capto™ to side and face mill arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant C4-391.10-27 025 Coromant Capto™ to side and face mill arbor adaptor
Previous
R 5 617,75
inc. vat
In stock
SKU
5727987
Coromant Capto® extension adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® extension adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| BD - Body Diameter | 40mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 55Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.301kg |
| OAL - Overall Length | 64mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| OHN - Minimum Overhang | 40mm |
| ORDCODE | C4-391.01-40 040 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS02_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:05:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review